Záhradný nábytok – z čoho by mal byť a z čoho určite nie

Aj keď najčastejšie na záhrade či na terase sedíme za pekného počasia a užívame si slnečné lúče, nábytok na svojom mieste obvykle zostáva aj počas nečasu. Ak máte doma exteriérové sedenie, prípadne si ho ešte iba plánujete kúpiť, poradíme vám!

Záhradný nábytok – z čoho by mal byť a z čoho určite nie
(zdroj: unsplash.com)

Ratan nič nepokazí

Veľmi veľkej obľube sa už dlhé roky teší ratan. Dobre sa s ním manipuluje, nie je ťažký pri prenášaní a taktiež nie je náročný na údržbu. Kvalitné kusy vydržia na vašej záhrade alebo terase aj roky. Ak chcete naozaj vybrať to najlepšie z najlepšieho, zvoľte ratan s oblým výpletom aj UV filtrom. Vyzerá úplne identicky, ako prírodný ratan, vydrží oveľa dlhšie a vďaka tomu, že je chránený aj pred slnečnými lúčmi, nespoznáte na ňom ani po roku žiadnu farebnú či inú zmenu. V rámci konštrukcie sa môžete rozhodnúť medzi drevom a kovom – drevo je náchylnejšie na vlhkosť a tým pádom aj plesne, to zvoľte, ak na zimu či jeseň sťahujete nábytok do sucha. Inak si radšej vyberte kov.

Ak milujete drevo

Prírodným materiálom je aj spomínané drevo. To dokáže navodiť útulnú atmosféru, má však jeden zásadný problém: v kombinácii s vlhkom nedopadne dobre. Ak máte v exteriéri nábytok z dreva, mali by ste ho minimálne raz za dva roky impregnovať olejom alebo náterom. Najideálnejšie je mať drevo na balkóne či terase, ktorá je krytá, aspoň strechou. Čím tvrdšie drevo si vyberiete, tým bude odolnejšie. Najmenej vám vydrží nábytok z borovice a smreka, o niečo lepší je už buk, dub alebo agát a najviac znesú exotické odrody, napríklad eben, eukalyptus či tík.

Moderný je kov

Veľmi ľahko udržiavateľný je aj plast. Ak si vyslovene nepotrpíte na všetko prírodné, pokojne po ňom siahnite. Plast je podobne ako ratan ľahký a odolný a v súčasnosti už nájdete na trhu veľké množstvo farieb, nielen bielu a tmavozelenú. Jediným problémom sa v prípade plastového nábytku môže stať príliš silný vietor. Ak sa vašou záhradou často preháňa menší víchor, siahnite po kove. Je modernou alternatívou a stabilnej oceli nebude nikdy vadiť žiadne počasie. Podobne dobrou voľbou je hliník. Nevýhodou kovového nábytku býva jedine to, že nožičky sa občas zaboria do zeme či do trávy, ale aj do väčších škár na terase. Preto si na to dávajte pozor a častejšie ich kontrolujte.