Viete, kedy ktorý spotrebič v domácnosti potrebuje vymeniť?

Či už bývate v dome alebo v byte, každá domácnosť má svoju povinnú údržbu. Nejde len o sobotné upratovanie alebo výmenu zájdených záclon za nové – vymeniť potrebujú aj elektrospotrebiče. Vplyv to má najmä na funkčnosť našej domácnosti, ale aj jej bezpečnosť. Poďme sa teda pozrieť na to, po akom období by ste mali elektroniku doma vymeniť.

Viete, kedy ktorý spotrebič v domácnosti potrebuje vymeniť?
(zdroj: unsplash.com)

To, čo sa doma najviac používa

Jedným zo základných elektrospotrebičov je v každej domácnosti určite chladnička. Hoci majú záruku v priemere 5 rokov, tie kvalitné vydržia podstatne dlhšie. Aj tak by ste však výmenu chladničky mali zvážiť aspoň raz za 15 rokov.

Dôvodov k výmene elektrospotrebičov je niekoľko. Po desiatich rokoch vaša chladnička využíva dvojnásobok energie ako novšie modely. Samozrejme, aj správna údržba prispieva k dlhšiemu plnohodnotnému využitiu spotrebiča – ak vám v chladničke len praskne nádoba na zeleninu, neznamená to, že ju musíte hneď vymeniť celú.

Druhú veľkú kapitolu medzi elektrospotrebičmi otvára práčka. Ak ju pravidelne čistíte a udržiavate aj filter, mala by byť bez problémov funkčná osem až dvanásť rokov. Raz za čas by ste mali skontrolovať alebo vymeniť tesnenie dvierok práčky, prípadne dotiahnuť prípojky vody. Dajte si pozor, pretože pri niektorých chybách je oprava taká drahá, že sa skôr oplatí kúpiť nová práčka. Nielen na kúpenie novej práčky navštívte https://www.kuponyzdarma.sk/, kde sa nakupovať naozaj oplatí.

Bezpečnosť nadovšetko

V kuchyni máme elektrospotrebičov asi najviac. Najväčším je hneď po chladničke obvykle sporák. Ten vydrží 15-20 rokov, no ak si všimnete akýkoľvek problém, okamžite by ste ho mali nechať skontrolovať servisným technikom. Pri tých plynových je to ešte urgentnejšie, pretože by sa pri nich mal kontrolovať aj plyn.

Súčasťou sporáka je aj digestor. V tom by ste mali pravidelne meniť filter podľa toho, z akého materiálu je a v akom je stave. Uhlíkové filtre si napríklad vyžadujú výmenu raz za rok, kovové a keramické aj raz za dva mesiace.

Staré elektrospotrebiče nielen viac „žerú“, ale môžu byť aj nebezpečné. Reč je predovšetkým o skratoch a vyhadzovaní hlavného ističa. Postarajte sa o to, aby u vás doma bolo bezpečne – aj nákupom nových elektrospotrebičov, keď príde ten správny čas. Na ich výhodný nákup môžete využiť napríklad tieto zľavové kódy Alza.

Platí to aj pre záhradu

Čo sa týka menších elektrospotrebičov, takú mikrovlnku môžete obvykle využívať asi 10 rokov. Pri malých elektrických zariadeniach sa však často stáva, že sa pokazia tesne po ukončení záručnej doby a ich oprava je natoľko drahá, že sa neoplatí.

Meniť by ste mali aj sprchovú hlavicu, hoci v tomto prípade nejde vyslovene o elektrospotrebič. Minerálne usadeniny ju totiž upchávajú a hromadia sa tam aj baktérie, ktoré môžu byť pre vás nebezpečné. Odporúčame tak urobiť minimálne raz za rok.

Aj v prípade záhradnej elektroniky platí, že oprava môže vyjsť drahšie, ako kúpa nového kusu. Napríklad taká kosačka nemá vyslovene vymeranú životnosť, ale ak si všimnete, že nenecháva všade rovnomerne pokosené, poprípade z nej vyteká olej alebo sa nedá naštartovať, je pravdepodobne čas na jej výmenu. Pozrite si tieto tipy na najlepšie AKU kosačky a uľahčite si tak výber a skúmanie toho, ktorá sa pre vás a vašu záhradu najviac hodí.