Pokazené žalúzie? Nemusíte hneď volať opravára!

Bez žalúzií si hlavne pri vysokých letných teplotách nevieme svoj život ani predstaviť. Skôr či neskôr sa však na tejto tieniacej technike niečo pokazí a problém je na svete. Netreba však hneď panikáriť a volať opravára. Niektoré vady totiž zvládnete opraviť aj sami a za pár minút. Ako na to?

Pokazené žalúzie? Nemusíte hneď volať opravára!
(zdroj: unsplash.com)

Správna starostlivosť robí zázraky

Žalúzie sú všeobecne celkom krehké a môžu sa poškodiť relatívne ľahko. Medzi najčastejšie dôvody poškodenia patrí nesprávna a neopatrná manipulácia, zlé zaobchádzanie, detské hry, vek žalúzií alebo zlá údržba. Keď sú žalúzie dlho vystavené UV žiareniu, niektoré komponenty časom skrehnú a môžu sa zničiť alebo poškodiť. Dobrou správou je, že väčšina závad na žalúziách nepotrebuje odborníka, zvládne to aj primerane šikovný domáci majster. A myslite na to, že životnosť vašich žalúzií tiež predĺžite pravidelnou starostlivosťou a čistením. Existujú totiž poruchy, ktoré sa na vnútorných žalúziách objavujú častejšie. Väčšinou len stačí objednať náhradný diel a vymeniť ho.

Pretrhnutá retiazka alebo vedenie

Medzi veľmi častý problém so žalúziami patrí napríklad to, keď sa vám pretrhne retiazka. Žalúziu musíte v tom prípade demontovať. Z horného profilu vyberiete základovú dosku a z nej vytiahnete ozubené koliesko. Vytiahnete prasknutú retiazku a navlečiete na koliesko novú. Retiazku spojíte spojkou a žalúziu namontujete späť. Potom sa tiež môže stať, že praskne vedenie žalúzie. V tomto prípade opäť musíte demontovať žalúziu. Potom prasknutú silonovú strunu odistíte a vytiahnete. Nový vodiaci silon navlečiete odspodu postupne každou lamelou tak, ako v nich bol roztrhnutý silon. Na spodok navlečiete napínací kolíček. Potom žalúziu primontujete späť na okno, silon napnete a zaistíte plastovým uzáverom. Nakoniec iba nasadíte bočný kryt.

Lamely môžu byť problém

Problém, s ktorým si sami neporadíte, súvisí s prasknutými lamelami. Záleží tiež na tom, aké lamely máte, ale lepšie je obrátiť sa na odborníkov. Obávať sa nemusíte – nejde o drahú záležitosť. Oprava poškodených lamiel je lacnejšia ako kúpa nových žalúzií. (Samozrejme, v prípade, že hovoríme o klasických interiérových žalúziách). Najdôležitejšia je však prevencia. Ak chcete, aby vám žalúzie vydržali čo najdlhšie v skvelej forme, myslite na správnu a pravidelnú starostlivosť a údržbu. Žalúziám hrozí predovšetkým prach usadzujúci sa na lamelách. Na čistenie lamiel je možné používať všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré sú riediteľné vodou. Nikdy nepoužívajte akékoľvek drôtenky, prípravky s drobnými čiastočkami piesku alebo organické rozpúšťadlá, mohli by ste ich poškodiť. Sú vaše žalúzie v už tak dezolátnom stave, že im nepomôže ani čistenie, ani drobné mechanické úpravy? Je načase kúpiť si nové! Určite nepodceňte žiadne rady k nákupu a recenzie a využite možnosti zliav na http://www.zlavovy-kod.sk/, prípadne http://www.slevovy-kod.cz/ pre Českú republiku.