Vedeli ste, že aj záhrada môže byť podľa feng šuej?

Ak máte v interiéri všetko vyladené, ostáva už len záhrada. Možno sa to zdá trochu pritiahnuté za vlasy, ale aj tam to môže byť usporiadané podľa starodávneho čínskeho umenia. Aby ste si aj vonku vytvorili dokonalú oázu, prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako na to.

Vedeli ste, že aj záhrada môže byť podľa feng šuej?
(zdroj: unsplash.com)

Pravidelné upratovanie je základ

Najpodstatnejšou vecou, na ktorú by ste mali pri feng šuej myslieť, je čistota a poriadok. Ak nebudete svoju záhradu udržiavať upratanú, je zbytočné riešiť všetky ostatné rady. Odpratávajte pravidelne opadané konáre, trávu aj suché lístie a zamerajte sa aj na kry a stromy a ich pravidelný rez. Ak časť vašej záhrady tvorí plot alebo nejaký múr, skúste naňho nainštalovať ťahavé rastliny alebo iné dekoratívne prvky, ktoré priťahujú pozitívnu energiu. Dbajte aj na to, aby vám záhrada nezakrývala dom, pretože vstup doňho by mal byť podľa feng šuej otvorený a prívetivý. Pri upratovaní pomôže dobrý mop na podlahu.

Voda, základ života (a feng šuej)

Silným symbolom prosperity a hojnosti je voda. Venujte preto pozornosť aj vodným prvkom vašej záhrady – ak máte dostatok miesta, určite si na záhradu dajte rybník alebo dokonca aj vodopád. Pri menších priestorových možnostiach zvoľte skôr fontánku, prípadne misu s vodou alebo napájadlom pre vtáky. Praktickým prvkom môže byť studňa, ktorú využijete aj ako zdroj vody na polievanie. K záhrade patria samozrejme rastliny a práve zelená je vo feng šuej veľmi dôležitá. Ak máte veľmi malú záhradu, pokojne zvoľte pestovanie rastlín v nádobách, ktoré môžete kedykoľvek podľa potreby premiestniť. Všetky, aj najmenšie drobnosti, kúpite online. Využite zľavové kupóny z KuponyZdarma.sk a ušetríte čo najviac.

Stromy sú symbolom stability a rastu

Učenie feng šuej neodporúča, aby vaše záhradné a vôbec akékoľvek cestičky či chodníky boli príliš kľukaté a so zákrutami. Spomaľuje to totiž tok energie a spôsobuje zmätok. Čo sa týka záhradného nábytku, siahnuť by ste mali len po prírodných materiáloch. Sú, samozrejme, drahšie, ako napríklad plast či iné umelé materiály, ale odporúča sa radšej mať menej kvalitných kúskov, než zaplniť polovicu záhrady tými lacnými. A na záver ešte pár slov o stromoch. V súčasnosti je trendom udržiavať si skôr anglický trávnik, než sad, ale verte, že stromy sú nielen kvôli feng šuej veľmi dôležité. Dávajú nám kyslík, plody a v neposlednom rade aj ochranu a pozitívnu energiu. Preto ich určite u vás nevypilujte, ale starajte sa o ich pravidelný rez. Aj záhradu si môžete doplniť o nábytok, za zváženie stojí nábytok z druhej ruky.