Populárny škandinávsky štýl – čo všetko o ňom možno ani neviete

Škandinávske krajiny sa u nás za posledné roky stali známymi a populárnymi, či už ide o dánsky životný štýl hygge, alebo zariaďovanie domácností. Minimalizmus a príroda, to sú asi dve kľúčové slová, ktoré ho vystihujú. Ale to zďaleka nie je všetko!

Populárny škandinávsky štýl – čo všetko o ňom možno ani neviete
(zdroj: unsplash.com)

Svetlé a teplé

Jedným zo základov škandinávskeho štýlu je drevo. V škandinávskom interiéri sú samozrejmosťou drevené podlahy, na ktorých sa vynímajú zvieracie kože alebo koberce prírodného pôvodu. Aby ste navodili priestoru teplo a útulnosť, zvoľte svetlé odtiene dreva ako buk, jaseň alebo borovica. Aj prirodzené svetlo hrá dôležitú úlohu: škandinávsky interiér by mal obsahovať veľké okná, aby umožnil jeho vstup. Ak to nie je možné, zvoľte umelé vrstvené osvetlenie, či už v podobe lustrov, stolových alebo podlahových lámp.

Veľa kvetov a rastlín

V rámci výberu farieb by ste v prípade škandinávskeho štýlu určite nemali ísť do pestrej palety – farebná škála totiž zahŕňa len štyri odtiene, zelenú, sivú, čiernu a hnedú. Tieto farby majú evokovať prírodu a zintenzívniť spojenie s ňou. Tak isto sa tu majú prezentovať čisté línie a jednoduché profily. Nábytok by nemal byť zdobený a mal by byť predovšetkým praktický. Steny zasa bez zbytočných dekorácií. Interiéru nechajte dominovať izbové rastliny a len malé dekoračné predmety. Veľký dôraz klaďte aj na dostatok úložných priestorov.

Hygge a lagom

Pochopenie slova hygge by malo byť základom. Toto typické severské slovo vyjadruje pohodlie, útulnosť a pohodu. Znamená to, že uprednostňujete kvalitné trávenie času s ľuďmi, ktorých milujete, v útulnom prostredí. Možno ste ale nepočuli ďalšie typické severské slovo – lagom. To je druhá dôležitá súčasť škandinávskeho štýlu, ktorá značí umiernenosť, skromnosť a jednoduchosť. V podstate ide o mentalitu ľudí, ktorí k šťastiu veľa nepotrebujú. Možno to znie trochu nereálne, ale podľa prieskumov sa tak ľudia žijúci v škandinávskych krajinách naozaj cítia. Zrejme preto sa toto myslenie neprenieslo len do interiérového dizajnu, ale aj obľúbeného životného štýlu.