Základ kvalitnej a peknej postele? Posteľná plachta!

Veľa z nás sa večer teší na to, ako po ťažkom dni zaľahne do postele a nechá sa ňou zaviezť až do ríše snov. Spánok je pre naše telo veľmi dôležitý a dobre sa vyspať je základom každého zdravého životného štýlu. Ale jedným z dôležitých faktorov, ktorý majú naňho vplyv, je aj výber správnej posteľnej plachty.

Základ kvalitnej a peknej postele? Posteľná plachta!
(zdroj: unsplash.com)

Farba nie je rozhodujúca

S výberom postele vždy ide v ruka v ruke aj výber matracu, plachty a obliečok. Pri posteli by ste mali staviť predovšetkým na to, aby dobre držala a nevŕzgala, bola vyrobená z pevného a odolného materiálu a mala správnu veľkosť. Keď už máte posteľ a matrac, je na rade posteľná plachta. Najčastejšie začíname pri farbe, ktorý by mala ladiť s interiérom spálne, ale nie je to ten najdôležitejší aspekt dobre vybranej posteľnej plachty. Na čo by ste sa teda mali zamerať? V prvom rade na to, či chcete klasickú, alebo napínaciu plachtu. Klasická síce znesie vysoké teploty prania, ale musíte ju žehliť a zvoliť si presnú veľkosť, lebo sa môže stať, že bude presahovať na všetkých stranách matraca, prípadne bude príliš krátka a počas spánku sa zhrnie. Napínacia plachta má výhodu v tom, že sa po natiahnutí krásne vypne, drží a nekrčí sa. Pozor ale na presný rozmer matraca, aby ste ju naňho mohli natiahnuť tak, ako sa to má.

V móde je jersej

Materiál. To je ďalšia dôležitá vlastnosť každej posteľnej plachty. Obľúbené sú predovšetkým bavlnené plachty, ktoré nájdete aj v klasickom, aj v napínacom prevedení. Bavlna je naozaj veľmi príjemný materiál, ktorý dobre saje pot, je priedušný a tiež hypoalergénny. Ďalšou obľúbenou možnosťou sú jersej plachty, ktoré tiež obsahujú bavlnu, ale sú obohatené o elastické vlákna, aby sa plachta dobre napínala na matrac. Môžete siahnuť po luxusných a elegantných plachtách z damašku, ale aj po mäkkých a hrejivých plachtách froté.

Koľko váži?

A na záver ešte jedna vec, ktorú by ste si mali pri kúpe novej posteľnej plachty všimnúť a možno by vám to nikdy ani len nenapadlo: gramáž plachty. Práve od nej sa totiž odvíjajú rôzne vlastnosti materiálu, ktoré sú pri užívaní kľúčové, ako je napríklad schopnosť odvádzať od tela pot alebo životnosť. A akú gramáž by ste si teda mali zabezpečiť? Čím väčšia gramáž, tým lepšia, pretože plachty s vyššou hmotnosťou vám budú slúžiť dlhšie a lepšie. Nezabudnite si samozrejme plachtu prejsť aj rukou, aby ste hneď pri prvom dotyku zistili, či nehryzie alebo sa nebude zatrhávať. Budiť sa v noci kvôli posteľnej plachte by totiž nechcel určite nikto z nás.