Ako čo najlepšie a najefektívnejšie zariadiť svoj štartovací byt

Väčšina mladých ľudí, ktorí sa chystajú vyletieť z rodného hniezda, má vo výhľade jednoizbový byt alebo garsónku. Tí šťastnejší si ich rovno kupujú, ostatní sú vďační aj za podnájom. Ako však zariadiť malý priestor tak, aby bol čo najviac použiteľný a zároveň vyzeral dobre?

Ako čo najlepšie a najefektívnejšie zariadiť svoj štartovací byt
(zdroj: unsplash.com)

Priestor na spanie

Základom útulného a funkčného zariadenia maličkého bytíku je zariadenie spacieho kúta a výber lôžka, na ktorom si nezničíte chrbát. Aby bol priestor na spanie multifunkčný, môžete ho zabezpečiť vyššími drevenými konštrukciami, ktoré v sebe ukrývajú poličky, skrine alebo iné efektné úložné priestory. Praktické je aj rozhodnúť sa pre mezonetové uloženie postele, to znamená zvýšiť si posteľ, čím vytvoríte dojem, že váš byt má akoby dve poschodia. Dôležité je aj posteľ od zbytku bytu oddeliť, či už paravánom, vysokými kvetmi alebo nižšou skrinkou, na ktorú si uložíte potrebné veci a zároveň tak psychologicky svoj byt zväčšíte.

Veľa svetla

Základom malého priestoru je zaplaviť ho svetlými farbami. Neznamená to, že použijete len bielu, krémovú a žltú – pokojne zvoľte aj výraznejšie farby, no ich svetlejšie odtiene čo sa intenzity týka. Takéto svetlé odtiene môžete doplniť tmavšími doplnkami, podlahou alebo nábytkom. Vynikajúcim riešením, aj keď finančne náročnejším, je zariaďovanie nábytkom vyrobeným na mieru. Možnosti priestoru tak dokážete využiť naozaj naplno. Namiesto piatich malých skriniek vsaďte na vstavanú skriňu kombinovanú s knižnicou a priestorom na televízor. Izba bude pôsobiť vzdušnejšie a ľahšie sa bude upratovať.

Nič ťažké

Určite choďte do ľahších materiálov – v malom byte môžete mať častejšie potrebu veci prearanžovať a dvakrát do roka posúvať masívny jedálenský stôl určite nie je bohviečo. Zabudnite na veľké sedacie súpravy, jedálenský stôl pre štyroch či konferenčný stolík štandardnej veľkosti. Väčšinou v byte budete zrejme fungovať sami, tak načo niečo, čo vám len zbytočne zaberie miesto? Z okien strhnite ťažké záclony a nahraďte ich dlhými závesmi po bokoch, ktoré miestnosti dodajú atmosféru. A pamätajte: platí čím vzdušnejší priestor, tým priestrannejší byt.